Choď na obsah Choď na menu
 


Telesný vývoj
V puberte sa náhle zmení veľa vecí. Dospievajúci by radi vedeli, ako ďaleko už ich telesný vývoj pokročil a ako sa ich telo bude správať v nasledujúcich rokoch.
Dospievanie znamená aj to, že sa detské telo mení na telo dospelej ženy, alebo muža. Tak sa pripravuje na to, aby sa dievča mohlo raz stať matkou a chlapec otcom.

Táto zmena nikoho neminie, ale u každého z nás sa prejavuje trochu inak. Niekedy sú známky telesných zmien zjavné už v ôsmych rokoch, niekedy sa neprejavia až do dvanástich rokov. Niektorí dospievajúci vyzerajú dospelo v trinástich, iní až v sedemnástich rokoch.

Niekoľkoročné rozdiely v dospievaní sú úplne obvyklé a nie je to žiadny dôvod k starostiam. U niekoho prebieha dospievanie rýchlejšie, u iného pomalšie.

Na nasledujúcich stránkach uvidíš, ako sa dospievanie prejavuje u dievčat a ako u chlapcov.
Obdobie hľadania
V puberte sa ale nemení len telo. Zrazu je iné úplne všetko. Začínaš o veľa veciach rozmýšľať, začneš spochybňovať veci, ktoré pre teba skôr boli samozrejmé - trebárs svoj životný štýl, hodnoty, vzťahy s ostatnými. Mení sa aj tvoj vzťah k opačnému pohlaviu...

Toto obdobie orientácie a hľadania seba samého nebýva vôbec jednoduché. Pre teba je ale nesmierne dôležité, je to súčásť vývoja tvojej osobnosti.
Menía sa s príchodom puberty pocity a emócie?
  Áno. V puberte sa vo svojich pocitoch občas vôbec nemusíš vyznať. Ráno sa ti svet zdá príma, odpoludnia sa ti nad ním chce plakať. Jeden deň si pripadáš pekná, druhý deň sa na seba nemôžeš pozrieť ani do zrkadla.
 
Háda sa človek v puberte s rodičmi častejšie?
  Dospievajúci, ktorí sa zatiaľ hľadajú, inštinktívne tiahnu k novým skúsenostiam. Cesty, ktorými sa chcú vydávať, sa občas líšia od tých, ktoré im odporúčajú rodičia.

A keď sa ti rodičia snažia radou tvoju cestu k dospelosti uľahčiť, môže z toho vzniknúť hádka. Aby spolu obidve strany vychádzali priateľsky, musia sa naučiť vzájomnému chápaniu a toleranicii.