Choď na obsah Choď na menu
 


Intímny servis

9/2008
Pozývame vás na školenie o najnovších trendoch v intímnej starostlivosti. Účasť je povinná...

 

Pretože až štvrtina žien sa sťažuje na problémy „tam dole“ a viac ako 75 percent sa s nimi už aspoň raz stretlo. Život nám komplikujú najmä výtoky, svrbenie, pálenie, bolesť či nepríjemný zápach. S kvasinkovými infekciami sa gynekológovia stretávajú ako na bežiacom páse a dokonca ich zaradili medzi civilizačné ochorenia. Príčinou nepohody býva zlyhávanie obranných mechanizmov pošvy. Prirodzene kyslé prostredie osídlené prospešnými mikroorganizmami vrátane laktobacilov môže byť veľmi ľahko narušené, a to útokom patogénnych baktérií, kúpaním v jazere, bazéne či termálnom prameni, pohlavným stykom, hormonálnymi výkyvmi počas menštruácie a tehotenstva, užívaním antikoncepcie alebo antibiotikami. Negatívny vplyv na prirodzenú ochranu intímnych partií má i stres a syntetická či tesná bielizeň. A, samozrejme, jedným z častých vinníkov je nesprávny „intímny servis“.

Nielen biznis

Dnes je v obchodoch široká ponuka prostriedkov na intímnu hygienu – od gélov cez peny až po obrúsky s rôznymi účinnými látkami a vôňami. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide len o biznis, v skutočnosti ide aj o naše zdravie a komfort. Intímne partie vyžadujú špeciálnu starostlivosť, pretože sú citlivejšie a náchylnejšie na podráždenie než pokožka na zvyšku tela. „Bežné sprchovacie šampóny, gély alebo mydlá narušujú prirodzené prostredie pošvy, preto ich neodporúčam používať. Majú zvyčajne vyššiu hodnotu pH, než je potrebná na intímne časti tela,“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Dagmar Gavorníková zo súkromnej polikliniky Prosanus v Bratislave. Pri nakupovaní si pozorne naštudujte zloženie výrobku. Uprednostňujte jemné a neparfumované prípravky, najlepšie bez chemických prísad a tenzidov. Ak patríte medzi nerozhodné alebo netušíte, ktoré výrobky sú pre vás najvhodnejšie, pomôže vám charakteristika jednotlivých typov, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s odborníčkou:

Gély na intímnu hygienu
Gély sú osviežujúcim prostriedkom, ktorý naša pokožka veľmi dobre toleruje. Zvyčajne majú antibakteriálne, antimykotické a protizápalové účinky. Mnohé z nich obsahujú kyselinu mliečnu, ktorú prirodzene produkuje ženské telo. Pomáha udržiavať mierne kyslé pošvové prostredie, posilňuje obranyschopnosť intímnych partií a pôsobí ako hydratačný faktor.

Tekuté intímne mydlá
Hoci sa v spojení nachádza slovíčko mydlo, je dôležité, aby prípravok mydlo neobsahoval, pretože mnohé ženy sú naň citlivé. Tekuté mydlo by malo mať aj správne pH. Na starostlivosť o intímne partie nepoužívajte mydlá pre deti. To, čo je dobré na detskú pokožku, nemusí byť vhodné pre vás.

Intímne peny
Ak pri umývaní milujete veľa peny, používajte intímne peny. Vyberajte si také, v ktorých sa nenachádza mydlo ani žiadne chemické farbivá. Tieto prípravky väčšinou obsahujú laktobacily, kyselinu mliečnu, alantoín, olivový a kokosový olej, prípadne vitamín E, vďaka čomu zabraňujú vysúšaniu pokožky. Sú dobre tolerované aj pri dlhodobom a veľmi častom používaní.

Intímne obrúsky
Vďaka nim môžete získať pocit čistoty, kedykoľvek sa vám zachce. Oceníte ich najmä počas menzesu, pri cestovaní, športovaní a v teplom počasí, keď nemáte poruke vodu. Majú vyrovnané pH a nespôsobujú dráždenie. Malé balenie je veľmi praktické a môžete ho nosiť aj v kabelke. Ak sa vám do nej už naozaj nezmestí, kúpte si samostatne balené navlhčené obrúsky.

Menej je viac

Podľa gynekológov je dôležité, aby sme pri používaní prípravkov na intímnu hygienu mysleli na to, že menej je niekedy viac. Keď vám štvrťlitrová dóza vydrží len pár dní, mali by ste sa krotiť. Okrem toho treba mať na pamäti, že nie všetko, čo ospevujú vaše kamarátky, urobí dobre aj vám. Ak vás niektorý výrobok dráždi, okamžite ho prestaňte používať. Niektoré produkty obsahujú aromatické zložky, ktoré môžu u citlivých žien vyvolať alergickú reakciu. V prípade pochybností sa poraďte s gynekológom alebo lekárnikom. Keď vám nevyhovuje žiadny gél ani pena, pokojne ostaňte pri prostriedku, ktorý nám poskytla matka príroda, teda pri čistej vode. Schvaľuje ho aj gynekologička: „Ak nemáte žiadne problémy a budete sa umývať len čistou vlažnou vodou, určite urobíte správne.“

Keď svieti červená

Samostatnou kapitolou je hygiena počas menštruácie. Stokrát denne sa umývať nemusíte, ale určite by ste mali otočiť kohútikom častejšie ako cez normálne dni. A to nielen pre pocit čistoty, ale i kvôli ochrane pred premnožením nebezpečných baktérií, plesní či kvasiniek. Počas krvácania je rovnováha v pošve narušená, takže nežiaduci hostia sa môžu ľahšie dostať do zakázaných zón a vyvolať zápal. Pokiaľ ide o používanie tampónov alebo vložiek, záleží len a len na vás, čo uprednostníte. Gynekológovia už dnes nemajú námietky ani proti tampónom. „Niektoré ženy ich nechcú používať, lebo počuli, že môžu spôsobiť zdravotné problémy. Obávaný toxický šok, ktorý sa uvádza v literatúre, je však minulosťou. Tampóny dneška majú vysokú absorpčnú schopnosť a pri pravidelnom vymieňaní nehrozia žiadne komplikácie,“ ubezpečuje doktorka Gavorníková. Zároveň vyvracia mýtus, že aspoň na noc by sme mali siahnuť po vložke. „Tampóny môžete používať počas celej menštruácie, a to 24 hodín denne. Treba ich však pravidelne vymieňať v závislosti od intenzity krvácania.“ Veľkou výhodou tampónov je, že sa s nimi dá aj kúpať. Na zaistenie optimálnej ochrany je však dôležité, aby ste si nový tampón zaviedli tesne pred plávaním a vymenili ho ihneď po vynorení z bazéna.

Komplexy z vložiek

Mnoho žien má pocit, že používanie tampónov je čistejšie, pohodlnejšie, slobodnejšie a diskrétnejšie než používanie vložiek. Ak ste sa s tampónmi neskamarátili, nemusíte mať komplexy, že patríte k nemoderným. „Vložky prešli za posledné roky takisto úžasným vývojom. Podstatne sa zvýšila ich absorpčná schopnosť, majú rôzne tvary, hrúbku, krídelká na ochranu spodnej bielizne a existujú aj špeciálne vložky na nočné použitie. Mali by ste si ich však pravidelne vymieňať v závislosti od intenzity krvácania,“ upozorňuje lekárka. V opačnom prípade hrozí premnoženie baktérií a vznik zápalu či iných komplikácií.

Vždy poruke

Užitočnou súčasťou kúpeľňových skriniek sú vaginálne tablety, gély a krémy s laktobacilmi, kyselinou mliečnou alebo tea trea olejom. Neraz dokážu zachrániť situáciu a predísť infekcii po pobyte v bazéne, búrlivejšom sexe, prípadne po skončení menštruácie. V žiadnom prípade by ste ich nemali používať každý deň, ale len príležitostne. Ako preventívny prostriedok ich lekári odporúčajú aplikovať raz až dvakrát mesačne. Podľa doktorky Gavorníkovej sa osvedčili aj ako doplnok vaginálnej liečby. „Výrobky, ktoré obsahujú kyselinu mliečnu či laktobacily, obnovujú a udržiavajú prirodzene kyslé pH intímnych častí ženského tela a pomáhajú ich chrániť pred zápalmi. Zároveň zmierňujú nepríjemné pocity ako svrbenie, pálenie, belavý výtok. Čajovníkový olej je vynikajúcim antiseptikom, ničí mikroorganizmy, posilňuje citlivú sliznicu pošvy a udržiava jej prirodzenú vlhkosť. Prípravky s jeho obsahom odporúčam používať najmä pri zápaloch ako doplnok liečby.“

A prečo EKO?

Pri výrobe jednorazových intímnych potrieb sa používajú rôzne chemické látky, ktoré znečisťujú životné prostredie a škodia pokožke. Navyše, použité potreby sa v prírode veľmi dlho rozkladajú. Na Slovensku má každý mesiac svoje dni približne 2 milióny žien. Keď len polovica z nich spotrebuje 1 až 2 balíčky vložiek, vyprodukujú mesačne obrovskú kopu odpadu zloženú z 15 miliónov vložiek. A toto sa deje každý mesiac v jednej-jedinej maličkej krajine... Viete si predstaviť, ako to vyzerá na celom svete?

EKOLOGICKÉ OKIENKO

Najnovším trendom v oblasti intímneho servisu sú hygienické potreby s prívlastkom „eko“. Niektoré ženy ich považujú za krok späť, iné si ich nevedia vynachváliť. Kým výrobcovia tieto alternatívne pomôcky vo veľkom propagujú, gynekológovia sú zdržanlivejší, pretože zatiaľ o nich nemajú dostatok relevantných a spoľahlivých informácií. K jednotlivým produktom pripájame komentár gynekológa MUDr. Petra Ilavského z Trnavy.

1. Menštruačný kalíšok
Aj keď sa o ňom hovorí ako o novej a revolučnej dámskej hygienickej pomôcke, na svete sa používa už viac ako sto rokov. Keďže na Slovensko dorazil až teraz, je jasné, že niekde blúdil... Dokonca ani v lekárskych kruhoch sa nebol predstaviť. Tento malý pružný pohárik sa vyrába z kvalitného lekárskeho silikónu, ktorý je maximálne prispôsobivý, antialergický a nenarúša pošvovú mikroflóru. Zavádza sa podobne ako tampón. Krv do pohárika nevsakuje, ale zbiera sa v ňom. Každých 4 až 8 hodín ho treba vybrať, vyprázdniť a opláchnuť vodou. Pohárik je zakončený krátkou stopkou, ktorá uľahčuje vyberanie. Po menzese sa musí vyvariť, osušiť a odložiť do plátenného vrecúška. Pri správnej starostlivosti by mal vydržať 10 až 15 rokov. Zatiaľ ho zoženiete iba cez internet, 1 kus stojí od 650/21,58 € do 1 200 Sk/39,83 €. (www.merien.sk, www.menstruacnykalisok.sk, www.prebalovanie.sk)
MUDr. Peter Ilavský: „V zásade platí, že čo ma nezabije, to ma posilní. V našich zemepisných šírkach je to neobvyklá pomôcka. Minimálne by to chcelo cielené sledovanie skupiny žien používajúcich kalíšok, v ktorom by sa porovnal ich zdravotný stav teraz a o pár rokov. Štúdiu by mala urobiť nezávislá inštitúcia, prípadne firma vyrábajúca túto pomôcku, keď už chce ženy presvedčiť o jej neškodnosti. Bál by som sa niekoľkých problémov, ktoré prichádzajú do úvahy. Napríklad možnej zmeny bakteriálneho osídlenia pošvy po tom, ako zamedzíme – hoci len na pár hodín – prístupu vzduchu do nej. Preto kalíšok odporúčam iba ženám s normálnym gynekologickým nálezom. V prípade akejkoľvek abnormality by ho mali používať až po konzultácii so svojím gynekológom. Ak táto pomôcka žene vyhovuje a nespôsobuje jej problémy, je len na nej, či ju bude používať, alebo nie. Odtok menštruačnej krvi a jej nasiaknutie do vložky či tampóna sa mi však predsa len zdá byť prirodzenejšou formou priebehu menštruácie. Zároveň je tu ďalšia otázka – keď je to taká neškodná a dobrá pomôcka, prečo sa dá kúpiť iba cez internet a nezačali ju vyrábať veľké firmy?“

2. Bavlnené látkové vložky
Látkové vložky sa dajú kúpiť v rôznych tvaroch, materiáloch a farbách. Tie najluxusnejšie sú ušité z egyptskej biobavlny, majú krásny dizajn a dostanete k nim aj diskrétne vrecúško. Na ich spoľahlivé vyčistenie potrebujete len kvalitný prášok a dobrú práčku. Tri kusy denných vložiek z bioflanelu kúpite za 330 Sk/10,96 €, 1 slipová vložka z rovnakého materiálu vás vyjde na 80 Sk/2,66 €. (www.slunecnizena.cz, www.prebalovanie.sk)
MUDr. Peter Ilavský: „Dokážem pochopiť, že človeku prirastú k srdcu rôzne predmety, ktoré vlastní. Ale prečo by to mali byť práve menštruačné vložky, to si vysvetliť nedokážem. Aj keď majú skvelý dizajn. Iný dôvod na ich neustále a opakované používanie skutočne nevidím. Myslím si, že vďaka jednorazovým absorpčným materiálom vyrábaným na vedeckom podklade pohltia vložky niekoľkonásobne viac krvi ako tieto z biobavlny. Navyše, všetci dobre vieme, koľko zdravotne škodlivých výrobkov prúdi do sveta z Číny a koľko žien malo zo spodnej bielizne z čínskeho obchodu alergické reakcie... Nechcem znevažovať egyptskú produkciu, ale tiež by som bol opatrný. Nemôžete vedieť, či nepoužili zdravotne škodlivé farbivá alebo iné nebezpečné látky. Pokiaľ ide o komfort pre ženu a absorpčné schopnosti, myslím si, že jednorazové vložky vyhrávajú nad tými, ktoré treba prať, na celej čiare. Pripomína mi to známy vtip z našej komunistickej minulosti o ruských menštruačných vložkách, ktoré sa zviazali za sebou do kruhu a nosili sa medzi nohami... a každý mesiac sa o jednu vložku kruh potiahol... a keď skončilo celé koliesko, išlo sa znova... Z ekologického hľadiska si musíme uvedomiť, že ani prací prášok nie je bez negatívnych vplyvov na životné prostredie, dokonca ani jeho výroba. V 21. storočí už predsa vieme separovaný odpad z jednorazového materiálu bez väčších problémov zrecyklovať.“

3. Tampóny z morskej huby
Vyrábajú sa z morských húb žijúcich v Atlantickom oceáne, ktoré sú známe vysokou nasiakavosťou. Po namočení sa stávajú mäkké a prispôsobivé. Údajne obsahujú biologické látky s antivírusovými, protinádorovými, dezinfekčnými a antiseptickými účinkami. Tampóny sú určené len pre ženy s ľahkou a slabou menštruáciou. Spoľahlivo chránia aj pri športovaní a plávaní. Údržba je podľa výrobcov jednoduchá – oplachujú sa pod tečúcou vodou. Medzi jednotlivými cyklami ich stačí vydezinfikovať v octovej vode alebo v kúpeli s čajovníkovým olejom. Tampóny vraj majú životnosť približne pol roka. Balenie s dvoma kusmi stojí okolo 500 Sk/16,60 €. (www.slunecnizena.cz)
MUDr. Peter Ilavský: „Tu by som zaujal ešte rezervovanejší postoj. Obával by som sa nielen nedostatočných absorpčných schopností, ale aj toho, čo v pošve urobia všetky tie baktérie, ktoré tak často ženám vykultivujeme. Na ich odstránenie zo stredu tampóna určite nestačí kúpeľ v octovej vode, pretože ocot nie je dezinfekčná látka. Neznižujem ani pozitíva čajovníkového oleja, ale tiež nie som presvedčený o tom, že by kúpeľ v ňom stačil na dezinfekciu takéhoto tampóna. Akceptujem, že materiál môže mať spomínané antiseptické a iné pozitívne vlastnosti, ale bolo by treba preveriť, ako dlho pri používaní vydržia a či si po čase žena nevkladá do pošvy mikrobiálnu bombu vlastnej výroby. Aj v tomto prípade treba vykonať štúdiu a nezávisle medicínsky zhodnotiť prínos a možné riziká.“

4.Tampóny a vložky z biobavlny
Ak máte pocit, že menštruačný kalíšok nie je pre vás a o bavlnené látkové vložky či tampóny z morskej huby sa starať nemienite, nemusíte sa pre výčitky svedomia odhlásiť z klubu ekologicky zmýšľajúcich. Je tu ešte jedna možnosť – tampóny alebo vložky zo 100 % biobavlny. Nie sú parfumované ani bielené nebezpečným chlórom ako klasické hygienické potreby, nedráždia pokožku a šetria životné prostredie. Zoženiete ich v ekoobchodoch v rôznych tvaroch a veľkostiach. 14 ks tenkých vložiek s krídelkami vás bude stáť približne 100 Sk/3,22 €, 22 ks slipových vložiek 90 Sk/2,99 € a 20 ks tampónov 120 Sk/3,98 €. (www.bio-obchod.sk, www.biologika.sk)
MUDr. Peter Ilavský: „Ak tieto tampóny žene vyhovujú z hľadiska absorpčných vlastností a ekologického zmýšľania, prečo nie? Či však majú biovložky z biobavlny spoločné s biovýrobou viac než len slovíčko bio, ako je to často v prípade potravín, to ukáže až čas a skúsenosti užívateliek. Recyklovať sa dajú aj jednorazové, aj z biobavlny. Okrem ekologického presvedčenia je určite aktuálna aj otázka sily našej kreditky či peňaženky.“

EVA TESTOVALA

Kým ekotampóny sú pre mnohé ženy prijateľné, látkové bavlnené vložky a tampóny z morskej huby sa im už zdajú trochu čudné, ale na menštruačný kalíšok by sa nedali nahovoriť za nič na svete. V našej redakcii sa na testovanie odhodlala len asistentka Maťa. Ako to dopadlo?

„Menštruačný kalíšok hodnotím ako skvelú alternatívu tampónov. Môžem ho mať stále so sebou a nehrozí pretečenie. Kalíšok sa dá kedykoľvek vybrať, opláchnuť a je ako nový. Taktiež si nemusím dávať pozor, či som si zobrala dostatok tampónov, alebo v zúfalstve prehrabávať kabelku o päť minút dvanásť. Aplikácia je napodiv veľmi jednoduchá – kalíšok si sám nájde miesto, netlačí a vôbec ho necítiť. Tekutina sa z neho nevyleje ani v spánku, ani pri intenzívnom pohybe. Otestovala som ho aj pri plávaní. Výhoda je, že nenasaje kvapalinu zvonka ako tampón. Kalíšok sa vyberá veľmi ľahko, pričom tekutina zostane presne tam, kde má, takže zašpinenie nehrozí. Ja som týmto vynálezom nadšená.“