Choď na obsah Choď na menu
 


Krivé prsty

39/2008
Každá tretia žena nimi trpí. U žien nad 40 rokov dokonca každá druhá. Čo vedie k hallux valgus (vykriveniu prstov) a ako tomu zabrániť?

 

Ako vlastne funguje noha?

V nohe zohráva veľkú úlohu 26 malých a ešte menších kostičiek, ktoré vedú každý náš krok. Mnohopočetné väzivá, šľachy, kĺby, ako aj nervové tkanivá sa starajú o to, aby sme automaticky chodili – od päty až po palec na nohe. Akékoľvek chorobné zmeny preto vyžadujú vysokú špecializáciu lekára.

Aké problémy sú najčastejšie?

Okrem takmer bezproblémovej vyklenutej nohy je hallux valgus najčastejšou chybou prstov na nohe. Nasledujú kladivkové prsty a metatarzalgia (bolesť priehlavku), ako aj problémy so zadnou časťou nohy.

Čo je vlastne hallux valgus?

Sú to vlastne vykrivené prsty. Pritom palec pre nepriaznivý ťah svalov smeruje k ostatným prstom a mierne sa točí, vykrúca a viditeľne vyčnieva. Pokiaľ sa tento problém nezačne liečiť, neskôr môže viesť k obrovským bolestiam, pri ktorých bude každý krok utrpením.

Čo vedie k vykriveným prstom?

Slabé väzivo, nadváha, nedostatočne vyvinuté svalstvo na nohe alebo niekedy aj vyklenutá noha. Najčastejším dôvodom sú však nevhodné topánky. Krížová klenba prednej časti nohy sa zrúti kvôli vymenovaným faktorom a sploští sa. Potom sa 5 kostí priehlavku vejárovito rozloží, predná časť nohy sa rozšíri a palec sa odkloní smerom von, prípadne je k tomu donútený topánkou.

Prečo pôsobia príliš úzke alebo privysoké topánky ako jed na nohy?

Úzke špice topánok neumožňujú palcu ostať v normálnej pozícii. Tlačia ho smerom k ostatným prstom. Ak je ešte k tomu vysoký opätok, tak sa tlak znásobuje. Keďže pri normálnych topánkach 90 % váhy tela sa prenáša cez pätu, pri opätkoch je táto váha (podľa výšky opätku) prenesená na prednú časť nohy alebo na kĺby na prstoch.

Ako spoznám, že mám hallux valgus v skorom štádiu?

Palec sa začne kriviť a nosenie úzkych topánok začína po čase bolieť. Často bolí aj priehlavok a bolesť smeruje k ostatným prstom.

Kedy by som mala navštíviť ortopéda?

Keď spozorujete vyššie menované príznaky. Správne liečenie môže vývoj hallux valgus pozastaviť.

Ako mi môže pomôcť?

Mnohokrát stačí zvoliť správnu veľkosť topánky. Vyklenuté nohy a skoro podchytené vykrivenia palca sa dajú vyliečiť nosením vložiek a cvičením gymnastiky nohy. Pena alebo vložky z filcu medzi palcom a druhým prstom pôsobia proti deformácii. Špeciálne cvičenia posilňujú svaly na nohe, podporujú prekrvenie a pohyblivosť nohy.

Kedy môže prísť až k operácii?

Ak choroba veľmi pokročila, dá sa ošetrovať už len nosením ortopedických topánok alebo operáciou. Všetky operácie majú za úlohu narovnať palec na nohe. Za istých okolností sa dá napraviť aj vyklenutá noha a miera zakrivenia iných prstov. Zákrok sa často vykonáva v ordinácii. Záleží od zákroku, ale niekedy sú na korektúru potrebné malé skrutky, železné kúsky alebo platničky.

Kedy by som po operácii mohla znovu dobre chodiť?

Väčšinou je po operácii povolené iba čiastočné zaťaženie nohy. Dokým sa kosti nezahoja, musí pacient nosiť plochú dlahu alebo špeciálnu topánku na odbremenenie priehlavku. Priemerne po 6 týždňoch je už takmer každý opäť fit.

Je problém po operácii navždy vyriešený?

Dlhodobá prognóza po operácii vykrivených prstov je dobrá. Komplikácie sa takmer nevyskytujú. Jedine, ak by pacientky opäť začali nosiť úzke a vysoké topánky. Potom by sa hallux valgus mohlo znovu vrátiť.

Odbremeňte si nohy: 5 cvičení

S nasledovnými gymnastickými cvikmi môžete nohy odbremeniť a trénovať:

- striedavo dvíhajte špičku a pätu
- zdvihnite nohy a čo najviac, ako je to možné, pohybujte palcom smerom k vám
- prednou časťou nohy a pätou striedavo krúžte smerom von
- krúžte celou nohou (10-krát smerom doľava, 10-krát doprava)

Trik s novinami: Vezmite si stránku z novín a oboma nohami sa ju snažte pokrčiť. Potom ju opäť oboma nohami skúste narovnať a nakoniec papier nohami roztrhajte. Tieto potrhané kúsky sa snažte nohami poukladať na ďalšiu stranu z novín a nakoniec tieto noviny skúste nohami sformovať do papierovej guľôčky.

Aktuálne metódy operácie

Zákroky prebiehajú počas lokálneho umŕtvenia, umŕtvenia od pása dole alebo pod kompletnou narkózou.

Slabo rozvinutý hallux valgus:
Vo väčšine prípadov stačí odstrániť výrastok na nohe. Väzivo sa oddelí a premiestni tak, aby sa znova obnovila rovnováha svalstva na nohe.

Stredne rozvinutý hallux valgus:
Prvá kosť priehlavku je oddelená za hlavným kĺbom palca, umiestni sa do želanej polohy a fixuje sa titánovými skrutkami alebo drôtmi. Posunuté mäkké časti nohy ako svaly, väzivo a tkanivo budú tiež rozdelené a nanovo prispôsobené. Takto je možná kompletná rekonštrukcia nohy.

Silno rozvinutý hallux valgus:
Priehlavok sa oddelí tak, aby sa mohol posúvať a tiež sa dá pri tom napraviť vyklenutá noha. Takisto môžu byť odstránené aj časti kostí a môžu sa zaviesť stabilizačné skrutky. Pri veľmi silnom odklonení od osi alebo pri bolestivej artróze sa napravuje aj vystuženie kĺbu.

Správne topánky

Alfou a omegou pre zdravé nohy sú predovšetkým správne topánky. Poradíme vám 10 tipov, na čo by ste pri kúpe a nosení topánok mali dávať pozor.

Voľte radšej väčšie topánky
Myslite na to, že pozdĺžna a krížna klenba nohy, ktorá je oslabená, sa môže predlžovať alebo rozširovať. Položte nohu na kus papiera. Obkreslite ju ceruzkou. Teraz na tento obrys položte vašu topánku. Budete sa čudovať na koľkých miestach vaša noha prečnieva topánku. Takže myslite na to pri ďalšom nákupe topánok zvoľte radšej trošku širšie a väčšie topánky!

Nakupovanie topánok:
- topánky by nemali byť ani úzke,
reklama
ani privysoké
- výška opätku by nemala byť viac ako 4 centimetre
- voľte radšej pohodlné topánky z mäkkej kože
- dávajte pozor na dobre spracovanú vložku v topánke
- ak môžete voľne pohybovať všetkými prstami, vtedy sedia topánky správne

Nosenie topánok:
- vysoké opätky pôsobia ako jed na nohy. Ak ich nosíte, nemajte ich na nohách dlhšie ako 3 až 4 hodiny, po nosení doprajte nohám uvoľnenie a masáž
- topánky a s nimi aj výšku opätku by ste mali častejšie striedať
- zahoďte všetky topánky a tenisky, pri ktorých sú spodky zahnuté
- v lete noste čo najčastejšie sandále
- ešte lepšie: čo najčastejšie, ako môžete, behajte bosá