Choď na obsah Choď na menu
 


Pleť v zime

11.10.2006 21:00 | Kikushik | Pleť

ol

Vonku začína byť poriadna zima. A to pre našu pleť znamená stres. Vyžaduje si preto osobitnú starostlivosť. Na čo si musíme dávať pozor, ak chceme, aby bola stále hebká a krásna?

Opakuje sa to každý rok. Keď počas príprav na sviatky všade vládne atmosféra radosti, naša pokožka sa neteší. Máme bledú pleť, popukané pery a drsné ruky. Je to nepríjemné, ale nerobte si starosti: správne vybratá starostlivosť na zimu pomôže na podobné problémy rýchlo zabudnúť!


 

Čo sa deje?


Spojenie chladu vonku a vykúrených miestností pleť veľmi zaťažuje. Nízka vlhkosť vzduchu odoberá tkanivu vodu. Ani látková premena nepracuje nadmieru, mazové žľazy vylučujú len málo tukov. Preto sa stráca elasticita, ochranný film sa stáva krehkejším a pleť drsnejšou.

Čo pokožka potrebuje?


Aby pleť mohla udržať vlhkosť po celý deň, potrebuje ráno veľa tuku. Dobrými dodávateľmi sú nočné krémy s prírodnými výživnými zložkami. Viažu vlhkosť v bunkách, ukladajú ich a udržiavajú aj na povrchu pleti, ktorá tak vydrží po celé hodiny svieža a pružná. Na noc bude stačiť jednoduchý zvhlčujúci denný krém.

Čo osvieži bledú tvár?


V každom prípade trochu mejkapu! Ale mali by ste si starostlivo vyberať odtieň: napríklad modrasté odtiene na oči sviežosť nepridávajú. Žiarivejšie pôsobia zlaté alebo bronzové odtiene. Na pery sú ideálne rúže so zvhlčujúcimi zložkami. Ošetruje a jemne zafarbuje aj tónovaný balzam na pery s vitamínom E a so včelím voskom, ktorý aj regeneruje a pleť krásne zjemní.

Prečo je drsná?


Pijete dostatok tekutín? Pravdepodobne nie, pretože šupinkatá, suchá alebo unavená pleť znamená ich nedostatok. Preto rýchlo naplňte šálky a doprajte svojmu telu denne dva litre minerálky, ovocného či bylinkového čaju. Postarajú sa, aby tkanivo ostalo elastické a bunky napnuté. Okrem toho zásobia organizmus minerálmi a nečistoty vyplavia z tela von.

Krásne chodidlá

13.7.2006 23:23 | Kikushik | Pleť

f

Prv než vhupnete do vysnívaných letných topánočiek, nezabudnite si skontrolovať chodidlá. Ani tie najúžasnejšie topánky nevyzerajú dobre na zanedbaných, nepestovaných nohách.A hlavne ak ste na kúpalisku a vystrčíte zanedbané nôžky sa nečudujte, že zostanete v bazéne sama.


f

Pri starostlivosti o telo často zabúdame na chodidlá. A pritom nám toľko slúžia! To, že sú schované v pančuchách a topánkach, neznamená, že ich môžeme zanedbávať. Ošetrovanie chodidiel aspoň každé dva týždne by malo byť samozrejmosťou pre ich zdravie a krásu. Pravidelná starostlivosť nezaberie veľa času a odmení sa vám jemnou a vláčnou pokožkou chodidiel.

 

 

Účinný píling


Pílingové produkty môžu obsahovať pemzové zrniečka alebo čiastočky z rozdrvených ovocných jadier. Majú vyhládzajúci a zjemňujúci účinok a urýchľujú látkovú premenu buniek pokožky. Efekt pílingu podporíte masážou chodidiel krúživými pohybmi.

Relaxačný kúpeľ


Domácu pedikúru začínajte teplým 10-minútovým kúpeľom, ktorý nohy príjemne uvoľní a pripraví na ďalšie ošetrenie. Ak trpíte pocitom ťažkých, unavených nôh, pridajte do vody soľ do kúpeľa s eukalyptovým alebo borovicovým výťažkom.

Pekne dohladka!


Na odstránenie zrohovatenej stvrdnutej pokožky použite pemzu, pilník na nohy alebo špeciálny hoblík. S tým opatrne! Je vybavený malou čepeľou, ktorou by ste si mohli odstrániť viac kože, ako treba. Odstránenie kurích ôk nechajte radšej na odborníkov.

Upravené nechty


Strihajte ich dorovna nožničkami alebo klieštikmi určenými špeciálne na nechty na nohách. Tak predídete ich vrastaniu do pokožky. Po ostrihaní použite pilník. Kožtičku okolo nechtov nestrihajte, môže sa ľahko zapáliť. Drevenou tyčinkou ju jemne zatlačte do okrajov.

Výživa pre nohy


V koži na chodidlách sa nachádza málo tukových žliaz, preto je nepoddajná a tvrdšia. Nevynechávajte krémovanie nôh po sprchovaní a kúpaní. Môžete ho spojiť s príjemnou masážou. Na nechty a okolie naneste vatovou tyčinkou olivový olej, ktorý má vyživujúci a zmäkčujúci účinok.

krem

Avon ja super značka a prípravky CLEARSKIN naozaj pomáhajú.Je tam široký výber gélov, krémov, vodičiek a sprejov.Stačí si len vybrať vhodný pre tvoju pleť.

Takto to asi vyzerá:

gtrg

gtg

gtg

gt

Akné trápy takmer každého teenegera.Zistila som vám zopár info ako sa ho zbaviť a čo to vlastne to AKNÉ je.

Akné je zápalové ochorenie mazových žliaz spojené s hromadením mazu. Hnojničky je slovenský výraz pre akné podľa Malej encyklopédie zdravia z roku 1971 (Vydavateľstvo Obzor). Väčšina foriem je ľahká, bez komplikácií. Počas hormonálnych zmien, hlavne vplyvom androgénu mazové žliazky produkujú nadmerné množstvo mazu, ktoré blokuje kanáliky žliaz vedúce maz, čím vznikne čap v podobe červíka - komedo (uhry). Vyrážka je biela alebo tmavá čo je spôsobené obsahom pigmentu melanínu. Často na vyrážku nasadá infekcia baktériou Corynobacterium acnes. Baktérie menia maz na mastné kyseliny, ktoré dráždia pokožku.

akne

Acne vulgaris začína často počas dospievania (u 11-ročných dievčat a 13-ročných chlapcov) a pretrváva najčastejšie do 19. roku, zriedkavejšie až do 30. roku života. U chlapcov je častejšie, pretože androgénu je u nich asi 10 x viac. Pokožka pacientov s akné obsahuje vyššiu aktivitu 5-alfa-reduktázy ktorý mení testosterón na silnejší androgén - dihydrotestosterón. Akné sa preto nevyskytuje u eunuchov. Príčinou sú dedičné vplyvy, výživa, stresy, chemické dráždivé látky. U 70 % žien sa akné objavuje v súvislosti s menštruáciou najčastejšie tesne pred. Nie je jednoznačne potvrdené, že by niektoré konkrétne potraviny vyvolávali alebo zhoršovali akné (čokoláda, oriešky a iné). Ani mastná pleť nie je rizikovým faktorom vzniku akné.

AKO SA HO ZBAVIŠ?

Tvár je potrebne jemne umývať 2 x denne bezolejnatým mydlom, pokožku je potrebné udržiavať čistú. Priaznivé účinky má používanie mydla z mŕtveho mora (Kawar), alebo nechtíkového mydla. Častejšie umývanie však môže stav zhoršiť.

Neodporúča sa nadmerné slnenie, i keď skúsenosti nie sú jednoznačné a vplyv UV žiarenia môže byť individuálny, a často závislý od použitej kozmetiky alebo liečebného prípravku. Tabakový dym, uhlie, decht oleje, chloridy a niektoré kozmetické prípravky zhoršujú akné.

Neodborné vytláčanie prstami v domácich podmienkach sa neodporúča, poškodzuje kožu a podkožné tkanivá. Rana sa môže ľahko infikovať. Odporúča sa odborné ošetrenie u dermatológa alebo v špecializovanom kozmetickom ústave.

Používa sa predovšetkým benzoyl peroxid, prípravky so sírou a zinkom, kyselina acetylosalicylová, bentonitova maska a ďalšie prípravky. Kyselina salicylová pomáha pri hojení pokožky. Mali by sa používať hypoalergické, bezolejnaté prípravky vo vodnom roztoku. Je potrebné sa vyhnúť prípravkom s obsahom alkoholu. Prípravok Acne cream napríklad obsahuje kyselinu salicylovú, pantotenovú kyselinu, koloidnú síru, ktorá potláča rast baktérií a siliciumdioxid, ktorý odsáva prebytok kožného mazu.

Acnecolor obsahuje clotrimazol vo farebne tónovanej hydrofilnej paste. Neupcháva vývody žliaz a dá sa použiť i ako krycí krém. Má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Niektoré krycie prípravky sú vo forme tyčiniek podľa farebného odtieňa kože (Clear, Green Line).

Používajú sa krémy s obsahom napr. 2 % erytromycínu. Aj benzoyl peroxid ničí baktérie a preto je potrebné užívať prípravky s jeho obsahom aspoň 2 týždne.

Používa sa napríklad minocycline 200 mg denne, ktorý je účinnejší ako 1000 mg tetracyklínu. Antibiotiká sa používajú pri ťažších formách v trvaní niekoľko týždňov.

Ženské hormóny znižujú účinok androgénov na akné. Niektoré kombinácie hormónov sú v liečbe akné účinnejšie. Efekt užívania na akné sa prejaví o 3 - 4 mesiace. Napríklad prípravok Diane-35 je progestin s výrazným gestagénnym účinkom a antiandrogénnou aktivitou. Indikovaný je i v liečbe akné najmä pri zvýšenej mastnote pleti u žien, ktoré si súčasne prajú antikoncepciu.

Odporúča sa vyšší podiel bielkovín v potrave s obmedzením tukov a cukrov. Spotrebu mlieka je vhodné obmedziť. U citlivých jedincov zhoršuje akné kofeín a slané jedlá. Potrebné je vyhnúť sa mäsu zvierat, ktoré mohli dostávať hormóny. Aj potraviny obsahujúce jód je potrebné obmedziť. Dostatok vlákniny v potrave (otruby, klíčky, jablčná vláknina) a starostlivosť o pravidelné vylučovanie a detoxikáciu organizmu. Ak sa zistí, že niektorá potravina vyvoláva alebo zhoršuje akné, je potrebné ju vylúčiť. Na druhej strane je potrebné dbať o dostatočnú výživu, pretože nepravidelná a nedostačujúca strava, ako i črevné problémy zhoršujú priebeh akné. Odporúča sa jesť čo najviac ovocia a zeleniny.

Lokálne sa odporúčajú výťažky z rastliny Echinacea, Nechtíka, Tea tree (čajovníkový) olej a ďalšie byliny (napríklad naparovanie nad rumančekom). U niektorých sa akné zlepšilo po pití zeleného čaju. Echinacea sa používa i celkovo na zvýšenie imunity. Vhodné je nechtíkové mydlo v dennej starostlivosti o pleť.

Aeróbne cvičenia zlepšujú cirkuláciu a lepšie okysličujú orgány, a to aj pokožku. Vhodný je beh, futbal, bicyklovanie a iné športy. Dôležité je po športe dôkladne umyť pokožku od potu a mastnoty, ktoré by mohli podporovať udržiavanie a rozmnožovanie baktérií.

Pri stredne ťažkých a ťažkých formách akné, pri komplikáciach (vredy, jazvy) je potrebná liečba u skúseného dermatológa, alebo v špecializovaných pracoviskách (Ústav lekárskej kozmetiky). V nemocničných podmienkách je možné úspešne liečiť i abscesy a keloidné jazvy.

Kozmetické prípravky na akné:

hgh