S potením je koniec!
Nech robíte, čo robíte, vždy sa spotíte? Znemožňujú vás fľaky pod pazuchami v spoločnosti a hanbíte sa za spotené dlane?Nadmerné potenie je skrátka veľký problém. Lekári často ponosy pacientov podceňujú a odbijú ich. Zďaleka to však nie je banálny problém. Príčiny potenia môžu byť rôzne, od tých najjednoduchších až po závažné, ktoré signalizujú, že sa s nami niečo deje.
Čo je hyperhidróza
Takýto stav nadmerného potenia sa nazýva hyperhidróza. Trápi dospelých aj deti. Postihuje tvár, dlane, podpazušie, chodidlá a niekedy i celé telo. Nedá sa vždy zistiť, prečo hyperhidróza vzniká. Jej druhotné príčiny sú napríklad stres, obezita, cukrovka, neurologické a psychiatrické ochorenia, zvýšená činnosť štítnej žľazy a iné. Veľmi často ju spôsobujú emócie ako tréma, bolesť, strach, radosť. Nadmerné potenie je niekedy sprievodným javom prechodnej životnej situácie alebo ochorenia. Keď pominú jeho príčiny, prestane aj potenie. Takéto potenie sa dá väčšinou regulovať na únosnú mieru pomocou sedatív, kombinácie vitamínov a minerálov na ľahšie zvládnutie stresu. Ak je hyperhidróza následkom choroby, v prvom rade treba liečiť základné ochorenie, až potom prichádza na rad kožný lekár. Potenie môže byť totiž aj signálom, že s naším telom nie je čosi v poriadku.
Potenie signalizuje choroby
Vznik nadmerného potenia môže súvisieť s hormonálnou nerovnováhou napríklad počas klimaktéria u žien, nadmernou činnosťou štítnej žľazy, prípadne nadmernou aktivitou sympatetického nervového systému. Problém nadmerného potenia treba vždy riešiť v spolupráci s odborníkom, ktorý dokáže poradiť najlepší spôsob liečby.
Kedy sa najviac potíme
● Studený pot môže byť prejavom zlyhávania srdca.
● Zvýšené potenie sa vyskytuje aj pri emocionálnom strese.
● Príčinou môžu byť aj niektoré choroby ako zápal pankreasu, zvýšená činnosť štítnej žľazy, tyreotoxikóza, horúčkový stav, nízka hladina cukru, kolapsový stav.
● Nočné potenie býva jedným z príznakov rôznych infekčných ochorení, tiež tuberkulózy, rakoviny, infekcií črevného traktu, u žien v menopauze.
● Potenie často vyvolávajú rôzne emócie, ako je tréma, bolesť, strach, radosť, úzkosť.
Tipy a triky proti poteniu a zápachu
● Nalepte si samolepiace vložky do podpazušia.
● Zbavte sa svojich nerestí: nadváha, fajčenie a pitie alkoholu alebo kofeínu tiež zvyšujú potenie.
● Kontrolujte svoje stravovanie, pred dôležitým stretnutím si nedávajte ostré jedlo, cesnak, cibuľa a karí sa tiež vylučujú potom.
● Zvýšte prísun zinku, neprirodzený zápach môže vznikať podľa niektorých aj pri nedostatku zinku v organizme, pokožkou sa tak vylučuje viac močoviny.
● Pomôcť by mal zvýšený prísun minerálov s obsahom zinku, konzumácia mäsa, orechov.
Čo všetko môže zmierniť potenie
Kúpele, sprchy, mastičky
Pri nadmernom potení pomáhajú striedavé kúpele v horúcej a studenej vode. Zmena teploty sťahuje cievy a tým zmierňuje vylučovanie potu. Procedúru môžete doplniť kúpeľom s kockami ľadu a citrónovou šťavou. Neodporúča sa ľuďom trpiacim na cukrovku a ťažkosťami s krvným obehom. Ak sa vám nadmerne potia nohy, dožičte im kúpele v horúcom roztoku ružového hypermangánu, umývajte ich dezodoračnými mydlami a občas potierajte formalínovou masťou.
Ionoforéza
Ak nepomôžu antiperspiranty, možno skúsiť ionoforézu. Je to elektroliečebná metóda. Pri tejto metóde sa aplikuje prúd nízkej intenzity na dlane alebo chodidlá namočené v roztoku elektrolytu. Sedenia trvajú dvadsať minút a treba ich pravidelne opakovať, najprv niekoľkokrát do týždňa. Postupne sa interval medzi nimi predlžuje na jeden až dva týždne. Nevýhodou je nutnosť dlhodobého či stáleho podávania, pretože výsledky liečby sú rozdielne. Niektorí pacienti sú spokojní, iní sa sťažujú, že ich toto liečenie oberá iba o čas. Zariadenie na ionoforézu si možno kúpiť a liečiť sa doma.
Antiperspiranty
Antiperspiranty obsahujú aktívnu zložku, ktorá obmedzuje tvorbu potu, množenie baktérií a zároveň potláčajú zápach. Dermatológovia radia, že ich spočiatku treba nanášať raz denne, najlepšie večer na umytú a osušenú pokožku. Po týždni by sa vylučovanie potu malo tak znížiť, že ho stačí naniesť dva, najviac tri razy do týždňa.
Botulotoxín
Ide o jed, ktorý produkuje baktéria Clostridium botulinum a je jedným z najsilnejších, aké poznáme. Do kože sa aplikuje extrémne nízka dávka botulotoxínu. Robí sa to vtedy, ak nadmerné potenie nesúvisí s niektorým celkovým ochorením. Liečba je založená na blokáde prenosu nervových impulzov. Najtypickejšie miesto je podpazušie, ale robí sa aj na iných miestach tela. Celý zákrok sa robí ambulantne, trvá niekoľko desiatok minút. Účinok botulotoxínu nastupuje 4 až 6 dní po aplikácii. Nevýhodou je, že zákrok treba opakovať, ale potenie sa výrazne obmedzí až zastaví na 6 až 12 mesiacov.
Pomoc z prírody
Prasličková tinktúra
Pomáha účinne bojovať s vlhkou pokožkou nôh. Denne si pred obúvaním potierame tinktúrou chodidlá a prsty.
Potrebujeme: 150 g prasličky roľnej, 30 g dubovej kôry, 200 ml liehu
Ako na to: Bylinu a dubovú kôru nasypeme do sklenej uzatvárateľnej nádoby a zalejeme liehom. Necháme 14 dní lúhovať, precedíme a naplníme pripravené fľaštičky.
Orechový kúpeľ
Nadmerné potenie môžeme obmedziť aj vlažnými kúpeľmi v bylinnom odvare.
Potrebujeme: listy orecha kráľovského, dubovú či vŕbovú kôru alebo smrekové výhonky
Ako na to: Tri hrsti nasekaných listov orecha, za hrsť kôry či smrekových výhonkov dáme do 2 litrov vriacej vody a varíme na miernom ohni 15 minút. Odvar precedíme a nalejeme do pripraveného vlažného kúpeľa. Kúpeme sa v ňom asi 20 minút.
Soľ na ruky aj nohy
Večerný kúpeľ rúk a nôh soľou dezinfikuje a reguluje potenie. Zároveň utišuje kŕče.
Potrebujeme: lyžičku šalviového oleja, lyžičku smrekového oleja, 20 ml aspoň 40-percentného alkoholu, najlepšie liehu, 1/2 kg morskej soli
Ako na to: Oba oleje rozpustíme v alkohole, pridáme soľ a všetko dobre premiešame. Nalejeme do dobre uzatvárateľnej nádoby. Na kúpeľ použijeme dve polievkové lyžice kúpeľovej soli, ktorú rozpustíme v 3 litroch teplej vody. V roztoku si najprv močíme 10 minút ruky a potom 20 minút nohy.
Čaj proti nočnému poteniu
Nadmerné potenie celého tela najmä v noci súvisí s oslabením obličiek, so zaťažením toxínmi či skrytou infekciou. Čaj posilňuje obličky a odstraňuje nočné potenie.
Potrebujeme: 50 g vňate vresu, 50 g vňate zlatobyle, 30 g vňate veroniky a vňate prasličky, 20 g vňate šalvie a 10 g plodov borievky.
Ako na to: Dve polievkové lyžice zmesi zalejeme 1/2 litrom vriacej vody a necháme prikryté lúhovať asi 20 minút. Čaj precedíme a pijeme vlažný 3-krát denne po šálke.
Komentáre
Prehľad komentárov
Rada by som sa opytala autora clanku, ci by mi vedel dat typ, kde sa zariadenie na ionofrezu da kupit. Presurfovala som internet, ale nic som nenasla. vopred dakujem
potenie
(hanka, 17. 12. 2009 10:58)toto co tu pisete je uplna blbost skoro vsetko dodrzujem A STALE SA POTIM AKO.....dAJTE TU NIECO CO NAOZAJ FUNGUJE A NESTOJI TO TISICE EUR.A KED NIC NEVIETE TAK SEM NIC NEPISTE. PREPACTE ZE SOM SA TAKTO VYJADRILA ALE JE TO VSETKO PRAVDA
Ionofreza
(nohy, 14. 1. 2010 19:28)